Als er iets is wat mij helpt om pijnklachten te verlichten en echt even op te laden is het: ontspanning. Echt even helemaal tot rust komen. Verstand op nul, lichaam helemaal in ruststand en even helemaal niets. Toch is dit voor mij heel lang best lastig geweest. Ik wist namelijk niet goed hoe ik nou echt kon ontspannen – laat staan om in echte diepe ontspanning te komen. Mijn hoofd stond altijd aan en ik vond het moeilijk om rust te ervaren. Daarnaast vond ik het ook lastig om echt de tijd te nemen om even niets te doen. Inmiddels lukt me dat steeds beter. De 3 manieren die me hierbij het beste helpen deel ik graag met je.
Diepe ontspanning en rust in je lichaam
Als je fibromyalgie hebt is het echt heel belangrijk om voldoende tijd te nemen voor ontspanning en rust. Je lichaam heeft tijd nodig om te herstellen en even tot rust te kunnen komen. Hierdoor kun je voorkomen dat je jezelf overvraagt, pijnklachten toenemen of dat je meer last hebt van vermoeidheid. Dagelijks plan ik mijn ontspanningsmomenten zodat ik de dag beter door kan komen.
Maar als ik écht even in diepe ontspanning wil raken, dan heb ik 3 manieren die mij hier het beste bij helpen. Deze manieren zorgen voor overgave, rust en totale ontspanning in mijn lichaam. Het helpt me om mijn hoofd even ‘uit’ te zetten en mijn lichaam écht de kans te geven om op te laden en te herstellen.
Deze diepe ontspanning en rust in mijn lichaam helpen mij om de balans te bewaren. Eerlijk is eerlijk: deze momenten zou ik niet willen missen want ik vind ze heerlijk.
Mijn 3 favoriete manieren voor diepe ontspanning
Onderstaande manieren helpen mij om tot diepe ontspanning te komen. Wellicht helpen ze jou ook. Kijk wat bij je past en doe vooral wat voor jou goed voelt.
1. Een hotstone- of ontspanningsmassage
Ik gebruikte regelmatig al een massage apparaat, maar sinds begin dit jaar ga ik maandelijks naar een masseuse.
Meestal krijg ik een hotstone massage maar als het te warm is, zoals nu in de zomer, krijg ik een ontspanningsmassage. Altijd fullbody. Ik lig tijdens de massage op mijn buik en wordt van mijn nek tot mijn tenen gemasseerd.
Zo’n massage duurt één uur en biedt mij de mogelijkheid om echt even helemaal tot rust te komen. Ze zet een lekker pingel muziekje aan, zorgt dat de kamer op een fijne temperatuur is en verder mag ik me helemaal overgeven.
De masseuse praat ook niet tegen me tijdens de massage. Dit vind ik heel belangrijk omdat ik anders alsnog niet helemaal tot rust kan komen. Juist door de stilte en de massage kan ik helemaal ontspannen.
Tijdens een hotstone massage voel ik de fijne warmte van de stenen mijn lichaam intrekken terwijl andere delen van mijn lichaam worden gemasseerd. Het voelt heerlijk.
Ik voel direct de rust in mijn lichaam en merk dat mijn hoofd even helemaal rustig is. Tijdens de massage kom ik echt in zo’n staat tussen slaap en waak in.
Wanneer ik een massage plan doe ik dit het liefst in de ochtend. De hele dag heb ik dan nog profijt van de massage. Ik voel me rustig en relax, mijn spieren voelen soepel en ik heb een heerlijk ontspannen gevoel in mijn lijf.
2. Rusten en ontspannen op mijn spijkermat
Al zo’n 10 jaar maak ik gebruik van een spijkermatje en het blijft één van mijn favoriete hulpmiddelen. Een spijkermat helpt me om pijnklachten te verlichten en echt tot diepe ontspanning te komen. Wanneer ik erop ga liggen is het nog altijd nog even wennen, maar merk ik binnen 5 minuten dat er meer rust in mijn lijf komt en dat spanning wegzakt.
Ik kom enorm tot rust als ik op mijn spijkermat lig. De scherpe puntjes drukken in de huid waardoor de doorbloeding gestimuleerd wordt. Daarbij ervaart het lichaam door de scherpe puntjes een pijnprikkel. Dit zorgt ervoor dat er endorfine en oxytocine aan wordt gemaakt waardoor pijn afneemt en je je rustig en ontspannen voelt.
Daarnaast merk ik dat de focus op mijn lichaam komt te liggen omdat je daar de prikkel van de spijkermat voelt. Dit zorgt er bij mij voor dat ik makkelijker uit mijn hoofd kom en dus ook niet lig te piekeren of veel nadenk. Waardoor ik niet alleen rust in mijn lijf, maar ook in mijn hoofd ervaar.
Vaak luister ik een meditatie of yoga nidra sessie terwijl ik op mijn spijkermat lig. Grote kans dat ik daarna in slaap val.
‘s Avonds lig ik ook regelmatig op mijn spijkermat voor dat ik ga slapen. Ik lig dan in bed op het matje en lees ondertussen een boek, wanneer ik merk dat ik bijna in slaap val, leg ik mijn boek en het matje weg en val ik heerlijk ontspannen in slaap.
Lees meer: Spijkermat bij fibromyalgie: meer ontspanning, minder pijn >>
3. Yoga Nidra sessie voor diepe ontspanning
Aan een yoga nidra sessie is niets actiefs en lijkt dus niet op ‘echte’ yoga. Tijdens een yoga nidra sessie lig je lekker op bed, en word je via muziek en een begeleiding via audio naar diepe ontspanning gebracht. Je bewustzijn is tijdens zo’n sessie aan het werk terwijl jij in een diepe ontspanning beland en helemaal tot rust komt.
Het kalmeert je hele zenuwstelsel waardoor je dus ook goed kunt ontprikkelen. Zelf val ik daarna vaak in slaap omdat het me zo ontspannen maakt.
Je kunt een yoga nidra sessie makkelijk beluisteren via YouTube. Mijn favoriet is deze sessie, van House of Deep Relax.
Vaak luister ik zo’n yoga nidra sessie als ik veel pijn heb, onrust ervaar (lichamelijk of psychisch), stress heb, overprikkeld ben of niet lekker in mijn vel zit.
Het helpt me enorm om echt even los te kunnen laten wat er speelt, en me helemaal over te geven aan ontspanning. In de meeste gevallen lig ik tijdens het luisteren van een yoga nidra sessie op mijn spijkermat. Heerlijk.
Diepe ontspanning om fibromyalgie klachten te verminderen
Juist door regelmatig tijd te nemen voor diepe ontspanning merk ik dat ik fibromyalgie symptomen zoals pijn en vermoeidheid wat naar de achtergrond kan brengen. Het helpt me namelijk om spanning uit mijn lijf te halen wat er automatisch voor zorgt dat ook pijn wat vermindert. Daarnaast zijn deze momenten voor mij echt momenten om even op te laden waardoor ik me wat energieker voel.
Het is echt noodzakelijk om zulke momenten van diepe ontspanning in te plannen. De maandelijkse massages voelen voor mij echt als een cadeautje. Het doet me zó goed om dit voor mezelf in te plannen!
De andere manieren – rusten op mijn Flowee spijkermat en een yoga nidra sessie – mag ik ook vaker inplannen. Vaak doe ik dit meer uit noodzaak terwijl ik deze momenten natuurlijk beter vooraf kan in plannen (note to self).
Hoe dan ook: zorg zelf ook dat je regelmatig een moment voor jezelf in plant om écht even te kunnen ontspannen. Je zult merken dat het je goed doet!
Wat is jouw favoriete manier om helemaal tot ontspanning te komen? Deel het in een reactie!